Plugins - MetaSlider - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (170 entries)

en: 100% width
ja_JP: 100% 幅

en: Add Slide
ja_JP: スライドを追加

en: Add a new slide
ja_JP: 新しいスライドを追加

en: Add a new slideshow
ja_JP: 新しいスライドショーを追加

en: Add slideshow
ja_JP: スライドショーを追加

en: Add to slideshow
ja_JP: スライドショーを追加

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Animation easing effect
ja_JP: アニメーションイージングの効果

en: Animation speed
ja_JP: アニメーションの速度

en: Are you sure?
ja_JP: よろしいですか ?

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Auto play
ja_JP: 自動再生

en: Bottom Center
ja_JP: 下中央

en: Bottom Left
ja_JP: 左下

en: Bottom Right
ja_JP: 右下

en: Box Rain
ja_JP: 右下へ角切りワイプ

en: Box Rain Grow Reverse
ja_JP: 左上へ角切りワイプ (サイズ増)

en: Box Rain Reverse
ja_JP: 左上へ角切りワイプ

en: Box Random
ja_JP: 角切りランダムワイプ

en: CSS classes
ja_JP: CSS クラス

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Caption speed
ja_JP: 見出しのスピード

en: Carousel margin
ja_JP: カルーセルマージン

en: Carousel mode
ja_JP: カルーセル・モード

en: Caution: This setting is for advanced developers only. If you're unsure, leave it checked.
ja_JP: 注意: この設定は上級の開発者のみ使用できます。もし確信が持てなければチェックしたままにしてください。

en: Center Center
ja_JP: 中央/中央

en: Center Left
ja_JP: 中央左

en: Center Right
ja_JP: 中央右

en: Center align
ja_JP: 中央揃え

en: Center align the slideshow
ja_JP: スライドショーを中央揃え

en: Choose slideshow
ja_JP: スライドショーを選択

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Copy all code
ja_JP: すべてのコードをコピー

en: Create blank slideshow
ja_JP: 空のスライドショーを作成する

en: Crop
ja_JP: 切り抜き

en: Crop Position
ja_JP: 切り抜きの位置

en: Delay adding the flexslider class to the slideshow
ja_JP: フレックススライダー化を遅延する

en: Delay between squares in ms
ja_JP: スクエアの遅延速度を秒単位で設定する

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete slide
ja_JP: スライドを削除

en: Developer options
ja_JP: 開発用オプション

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled (Smart Pad)
ja_JP: 無効 (Smart Pad)

en: Display multiple slides at once. Slideshow output will be 100% wide.
ja_JP: 一度に複数のスライドを表示します。スライド ショーの出力は、100%幅になります。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Dots
ja_JP: 点

en: Easing
ja_JP: イージング

en: Easy to use slideshow plugin. Create SEO optimised responsive slideshows with Nivo Slider, Flex Slider, Coin Slider and Responsive Slides.
ja_JP: 簡単に使えるスライドショープラグインです。 Nivo Slider、Flex Slider、Coin Slider、Responsive Slides で SEO に最適化されたレスポンシブ・スライドショーを作成しましょう。

en: Effect
ja_JP: 効果

en: Fade
ja_JP: フェード

en: Failed to add slide. Slide is not an image.
ja_JP: スライドの追加に失敗しました。スライドは画像ではありません。

en: Feel free to create a slideshow with no images. If you are a premium member using the add-on pack, select this option to access video, layer, and external URL slides.
ja_JP: 画像のないスライドショーを作成してください。 アドオンパックを使用しているプレミアム会員の場合は、このオプションを選択して動画、レイヤー、および外部 URL スライドにアクセスします。

en: Fold
ja_JP: 左から短冊ワイプ

en: General
ja_JP: 一般

en: Get it now!
ja_JP: 今すぐ入手

en: Gutenberg ready!
ja_JP: Gutenberg（ブロックエディター）に対応！

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Horizontal
ja_JP: 水平方向

en: Hover pause
ja_JP: 停止ボタン表示

en: How long to display each slide, in milliseconds
ja_JP: 各画像の表示時間 (ミリ秒)

en: How to Use
ja_JP: 使い方

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Alt Text
ja_JP: 画像の代替文字列

en: Image Crop
ja_JP: 画像の切り抜き

en: Image Slide
ja_JP: 画像スライド

en: Image Title Text
ja_JP: 画像タイトルテキスト

en: Insert slideshow
ja_JP: スライドショーを挿入

[ctx: Keep the phrase "MetaSlider Add-on Pack" when possible]
en: Christmas sale - 20% off the MetaSlider Add-on Pack until December 25th
ja_JP: クリスマスセール MetaSlider Add-on Pack が12月25日まで 20% オフ

[ctx: Keep the phrase "MetaSlider Add-on Pack" when possible]
en: Happy New Year - 20% off the MetaSlider Add-on Pack until January 14th
ja_JP: Happy New Year - MetaSlider Add-on Pack が1月14日まで 20% オフ

[ctx: Keep the phrase "MetaSlider Add-on Pack" when possible]
en: Spring sale - 20% off the MetaSlider Add-on Pack until April 30th
ja_JP: スプリングセール MetaSlider Add-on Pack が4月30日まで 20% オフ

[ctx: Keep the phrase "MetaSlider Add-on Pack" when possible]
en: Summer sale - 20% off the MetaSlider Add-on Pack until July 31st
ja_JP: サマーセール MetaSlider Add-on Pack が7月31日まで 20% オフ

[ctx: Keep the phrase "MetaSlider Add-on Pack" when possible. Also, "Black Friday" is the name of an event in the United States]
en: Black Friday - 20% off the MetaSlider Add-on Pack until November 30th
ja_JP: Black Friday - MetaSlider Add-on Pack が11月30日まで 20% オフ

[ctx: Keep the plugin name "MetaSlider" when possible]
en: Thank you for installing MetaSlider
ja_JP: MetaSlider をインストールしていただきありがとうございます

en: Layer Slide
ja_JP: レイヤースライド

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Maximum upload file size: %s.
ja_JP: 最大アップロードファイルサイズ: %s

en: MetaSlider
ja_JP: Meta Slider

en: MetaSlider Pro is installed but is out of date. You may update it <a target="_blank" href="%s">here</a>. Learn more about this notice <a href="%s">here</a>
ja_JP: MetaSlider Pro はインストールされていますが古くなっています。 更新するには<a target="_blank" href="%s">こちら</a>をご覧ください。 この通知の詳細については、<a href="%s">こちら</a>をご覧ください。

en: MetaSlider is compatible with Gutenberg, allowing you to select and preview your slideshows direcly in the editor.
ja_JP: MetaSliderは Gutenberg（ブロックエディター）と互換性があり、スライドショーを直接エディターで選択してプレビューすることができます。

en: MetaSlider logo
ja_JP: MetaSlider ロゴ

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: New Slideshow
ja_JP: 新規スライドショー

en: New Window
ja_JP: 新規ウインドウ

en: Next text
ja_JP: 次のテキスト

en: No conflict mode
ja_JP: 競合モードなし

en: No slideshows found
ja_JP: スライドショーがありません

en: No themes found.
ja_JP: テーマが見つかりませんでした。

en: Not quite ready?
ja_JP: 準備ができていませんか ?

en: Number of slices
ja_JP: スライスの数

en: Number of squares
ja_JP: スクエアの数

en: Opacity
ja_JP: 不透明度

en: Opens in a new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Pause the slideshow when hovering over slider, then resume when no longer hovering.
ja_JP: スライダーをポイントしたときにスライド ショーを一時停止し、ホバリングを再開する。

en: Pixel margin between slides in carousel.
ja_JP: カルーセル内のスライドの間隔 (px) 。

en: Post Feed
ja_JP: 投稿 Feed

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Previous text
ja_JP: 前のテキスト

en: Print CSS
ja_JP: CSS を出力

en: Print JS
ja_JP: JS を出力

en: Quick start
ja_JP: クイックスタート

en: Rain
ja_JP: レイン

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Randomise the order of the slides
ja_JP: スライドの順番をランダムにする

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Reverse
ja_JP: 逆戻り

en: Reverse the animation direction
ja_JP: アニメーション方向反転

en: Save
ja_JP: 保存

en: Schedule
ja_JP: スケジュール

en: Select Slider:
ja_JP: スライダーを選択:

en: Select Slideshow
ja_JP: スライドショーを選択

en: Select replacement image
ja_JP: 代替画像を選択

en: Select slideshow to insert into post
ja_JP: 投稿に挿入するスライドショーを選択

en: Select the sliding direction
ja_JP: スライドの方向を選択

en: Set the fade in speed of the caption
ja_JP: 見出しのフェードイン速度を設定

en: Set the speed of animations, in milliseconds
ja_JP: ミリ秒単位でアニメーションの速度を設定します。

en: Set the text for the 'next' direction item
ja_JP: 「次へ」項目のテキストの設定します。

en: Set the text for the 'previous' direction item
ja_JP: 「前へ」 項目のテキストを設定します。

en: Show the previous/next arrows
ja_JP: 前後への矢印を表示する

en: Show the slide navigation bullets
ja_JP: ナビゲーション用の点を表示する

en: Slice Up
ja_JP: スライスアップ

en: Slice Up Down
ja_JP: 上下から短冊をスライド (左から右へ)

en: Slide
ja_JP: スライド

en: Slide Down
ja_JP: スライドダウン

en: Slide In Left
ja_JP: 左にスライドイン

en: Slide In Right
ja_JP: 右にスライドイン

en: Slide Up Down Left
ja_JP: 上下から短冊をスライド (右から左へ)

en: Slide Up Left
ja_JP: スライドアップ左

en: Slide delay
ja_JP: スライドの遅延

en: Slide direction
ja_JP: スライドの方向

en: Slide transition effect
ja_JP: スライド遷移エフェクト

en: Slideshow Theme
ja_JP: スライドショーのテーマ

en: Slideshow height
ja_JP: スライドショーの高さ

en: Slideshow width
ja_JP: スライドショー幅

en: Smart Crop
ja_JP: スマート切り抜き

en: Smart Crop ensures your responsive slides are cropped to a ratio that results in a consistent slideshow size
ja_JP: 自動切り抜きを使うと、レスポンシブスライドがスライドショーのサイズに合った比率で切り抜きされます

en: Something went wrong
ja_JP: 問題が発生しました

en: Specify any custom CSS Classes you would like to be added to the slider wrapper
ja_JP: スライダーラッパーに追加したいカスタム CSS クラスを指定します。

en: Square delay
ja_JP: スクエアの表示遅延

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Straight
ja_JP: ストレート

en: Stretch the slideshow output to fill it's parent container
ja_JP: 親コンテナいっぱいに伸縮

en: Swirl
ja_JP: 回転

en: Switch to dropdown view
ja_JP: ドロップダウンビューに変更

en: Switch to tabs view
ja_JP: タブビューに変更

en: Thank you for installing MetaSlider, the #1 WordPress slideshow plugin
ja_JP: WordPress ナンバーワンのスライドショープラグインMetaSlider をインストールしていただきありがとうございます。

en: The image was successfully updated.
ja_JP: 画像を正常に更新しました。

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There was an error updating the image. Please try again
ja_JP: 画像を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error while updating the database. Please try again.
ja_JP: データベースを更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: This isn't an accepted image. Please try again.
ja_JP: これは許可された画像ではありません。 もう一度お試しください。

en: This was not a slideshow, so we cannot delete it.
ja_JP: これはスライドショーではなかったので、削除することはできません。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To create your first slideshow, select one of the options below.
ja_JP: 最初のスライドショーを作成するには、以下のいずれかのオプションを選択してください。

en: To get started right away, drag and drop your images below.
ja_JP: すぐに使い始めるには、下に画像をドラッグアンドドロップします。

en: Top Center
ja_JP: 上中央

en: Top Left
ja_JP: 左上

en: Top Right
ja_JP: 右上

en: Transition between slides automatically
ja_JP: 自動トラジション

en: Uncheck this is you would like to include your own CSS
ja_JP: 独自の CSS を含めたい場合はチェックを外してください

en: Uncheck this is you would like to include your own Javascript
ja_JP: 独自の Javascript を含めたい場合はチェックを外してください

en: Update slide image
ja_JP: スライドの画像を更新する

en: Upgrade to pro now
ja_JP: Pro 版にアップグレード

en: Vertical
ja_JP: 垂直方向

en: Warning: The image data does not exist. Please re-upload the image.
ja_JP: 注: 画像データが存在しません。もう一度アップロードしてください。

en: We removed your selected theme as it could not be found. Was the folder deleted?
ja_JP: 選択されたテーマが見つかりませんでしたので削除しました。 フォルダーは削除されましたか？

en: Why am I seeing this?
ja_JP: なぜこのページが表示されているのですか ?

en: Width
ja_JP: 幅
